Z rybářské vesničky k největšímu slumu západní Afriky. Makoko – plovoucí slum
Jak se žije v takzvaném plovoucím slumu? Město Lagos, bývalé hlavní město Nigérie, je známo pro svou významnou obchodní pozici země. Druhá zvláštnost tohoto města je místo s názvem Makoko.

Makoko - plovoucí slum
Město Lagos obývá 21 milionů obyvatel na rozloze menší, než je Londýn (v Londýně žije přibližně 9 milionů obyvatel). Každým dnem obyvatelstvo přibývá. Kam tedy složit hlavu, když jste obyvatel Lagosu a žijete pod hranicí chudoby? Tuto otázku si položil nejeden domorodec tohoto afrického města. S myšlenkou, kam složit hlavu přišla také myšlenka Makoka. Makoko je čtvrť Lagosu, která se rozkládá na dřevěných kůlech, umístěna v laguně města. Slum se rozprostírá na pobřeží a táhne se 800 metrů směrem do lagoské laguny. Žije zde 300 000 lidí a každým rokem se populace zdvojnásobuje. Jedná se tak o největší plovoucí slum na světě.

Trnem v oku či nápad k nezaplacení
Pro Nigérijskou vládu je Makoko trnem v oku. O tom svědčí i zásah z roku 2012, kdy vláda nařídila strhnout několik set budov slumu bez řádného upozornění místních obyvatel. Mnoho rodin zde zemřelo či zůstalo bez domova. Někteří ale o Makoku smýšlí jinak, pozitivně. Je to cesta, která pro město Lagos může být vysvobozením ,,stísněného prostoru". 21 miliónů obyvatel je jen odhadované číslo. Sčítání lidu tu není možné. Pokud bychom chtěli úřední čísla, žilo by v Lagosu pouhých 7 miliónů lidí. Obyvatelé slumu dokázali, obdivuhodným způsobem, zabezpečit své rodiny a vzít si kousek svého štěstí tam kam by druzí nevkročili. Štěstí má pro všechny z nás laťku jinak vysoko.
Voda je život
Voda je pro místní obyvatele zdrojem domova, živobytí a rybolov je jedním z hlavních zdrojů peněz a jídla. S množstvím obyvatel ale roste také množství znečištění životadárné vody. Proto musí domorodci za svým rybolovem velmi daleko na oceán. Paradoxně je voda také jejich protivníkem. Kvůli dopadu globálního oteplování hrozí velké povodně, či rostoucí hladina oceánů. V šepotu Makoka zaznívá také strhnutí a kompletní demolice tohoto místa, protože vláda Nigérie má s lagunou své plány. Další postupy jsou ale ve hvězdách.
Zdroj fotografií: youtube, refresher, wikipedia
Text: Niky Boho