Cestovatelský blog a fotomagazín

Tisíc a jedna noc

13.02.2025

Máte chuť na orient? Velbloudy ve volné přírodě? Na pohádková Wadhí nebo na okouzlující a dechberoucí flóru a faunu? Poznejte se mnou kouzlo Ománu.

Bez auta ani ránu

Sultanát Omán je obrovská země. Na severu sousedí se Spojenými arabskými emiráty, na jihozápadě s Jemenem a na západě se Saúdskou Arábií. Pokud chcete tento stát projet celý, z Maskatu do města Salalah, najedete přes 1000 km. Pořádné auto tedy bude nutností, a pokud se chystáte do hor, zvolte automobil s pohonem 4x4. Kontroly jsou přísné a do hor vás se slabším autem nepustí. Existuje ale i jiná cesta na druhý největší kaňon světa. :)

Ománci milují grilování, proto se nestyďte a nakupte si vše, co na správný kemping na pláži potřebujete. Vše seženete v supermarketech či v malých kempingových obchůdcích. My jsme si vezli nástavec na bombu a zbytek pořídili na místě. Při kontrole na letištích s nástavcem nikdy nebyl problém, a to jsme cestou tam přeletěli čtyři státy.

Okouzlující pobřeží

Pobřeží, které omývá Arabské moře. To je cesta, kterou jsme se vydali jako první. Odkryla nám nezapomenutelný zážitek, naservírovala kouzelná místa a zprostředkovala kempování, na které určitě nikdy nezapomeneme. První místo, které bych zmínila, je samotný Maskat.

Maskat je hlavním městem Ománu a najdete zde Mešitu sultána Kábuse. Prohlídka je zdarma, podmínkou je však zahalené tělo a vlasy. S průvodcem, který si vás odchytne hned u vstupu, projdete všechny nejvýznamnější kouty mešity a modlitebny s perfektním výkladem. Po ukončení prohlídky budete nasměrováni do informační místnosti, kde vám bude podáno občerstvení a zodpovězeny všechny vaše otázky. Na některé otázky položené směrem k vám odpovídejte mile a přívětivě – vyhněte se ošemetným, politicky zaměřeným tématům, nebo se odtud nikdy nedostanete. :D Jste na svaté půdě, proto se držte respektu a pochopení. Ománci jsou velmi milí lidé, vždy vám rádi poradí, a v Ománu se budete cítit bezpečně, takže se nemusíte bát na cokoliv zeptat nebo si říct o pomoc.

Dalším lákadlem je Královská opera v Maskatu. Tato budova je dechberoucí, naleštěná tak, že minimálně jednou za den si zde musí někdo zlomit nohu, a její mramorové stěny vás utvrdí v tom, že Omán není jen zemí nádherné přírody a milých lidí, ale také státem, který miluje umění.

Posledním místem, které byste neměli opomenout, je hlavní trh – takzvaný Súk Mutrah. Tento trh, lemovaný ulicí Mutrah Corniche, nabízí exkluzivní nákupy – od koření po drahý kašmír či zlato. Jinak je v Maskatu velmi horko a město je plné nákupních center, takže hurá za přírodou!

V každém malém pobřežním městečku najdete nejméně jeden hotel s přívětivými lidmi – a obvykle i s jednou ještěrkou. Střídali jsme hotel s kempováním a musím říct, že kempovat na pláži ve společnosti rozdělaného ohně a zářících hvězd je nezapomenutelný zážitek. Na pláži jsme byli úplně sami a náš vnitřní klid nenarušily ani myšlenky na to, že bychom se měli bát. Jak už jsem jednou psala, Ománci milují kempování, ale také samotu. Vždy si najdou kousek své vlastní pláže, své zákoutí pro relax, takže se nemusíte obávat, že by vám narušili váš prostor.

Pro náš první kemping na pláži jsme si vybrali místo s názvem White Beach – bílý písek a tyrkysové moře. Další den jsme navštívili Sinkhole, místo opředené tajemstvím. Místní věří, že vzniklo po dopadu meteoritu. Jde o jezírko, ve kterém se můžete koupat, a bonusem jsou malé rybky, které vám s radostí poskytnou pedikúru.

Po cestě také uvidíte mnoho odboček na takzvané wádí, která určitě stojí za návštěvu. Jde o vyschlá řečiště v suchých oblastech, která se naplňují vodou jen po občasných deštích. Wádí jsou pro místní posvátná a lze se v nich koupat pouze se zahalenými rameny.

Největší zážitek ze všech se nám přihodil ve městě Ras Al Hadd. V Ras Al Hadd se nachází pláž, kam chodí v noci karety klást svá vajíčka. Když jsme přijeli na rozcestí před městem, měli jsme dvě možnosti – vydat se doprava k hotelovému komplexu, který organizuje noční pozorování želv (samozřejmě za příplatek), nebo zvolit levou cestu a prozkoumat pláž na vlastní pěst. Rozhodli jsme se pro druhou variantu – a udělali jsme to nejlepší, co jsme mohli.

Na téměř opuštěné pláži jsme potkali místní ženy a děti, které nás pozvaly na čaj a domácí buchty. Nebyly plněné tvarohem, ale sýrem. Doporučily nám zůstat na pláži v noci potají a v tichosti: "Želvy nás navštěvují každý večer kolem desáté hodiny, nakladou vejce a znovu odplují. Kolem páté až šesté ranní se pak líhnou malinké želvičky." A přesně tak to bylo.

Kolem osmé večer projížděl po pláži džíp, který upozorňoval na uzavření pláže. Sebrali jsme se, přejeli na opačnou stranu a v dostatečné vzdálenosti se tiše posadili do písku. Po několika minutách nervozity jsme uslyšeli duté zvuky, jak se něco těžkého pohybuje po písku. A pak jsme ji spatřili – byla obrovská, nádherná a skutečná.

Potichu jsme se odebrali usnout do auta a ráno na nás čekalo štěstí ve formě malých želvích zázraků.

Poslední perlou této cesty je město Sur. Město Sur je městem známého Sindibáda a lodí, které se zde staví podle starého osvědčeného způsobu. Stojí za návštěvu.  

Dechberoucí vnitrozemí

Je čas na hory, pohádková místa a pouště. K těmto místům se dostanete druhou hlavní silnicí, která křižuje Omán. Tato silnice vede vnitrozemím a dovede vás k druhému největšímu kaňonu na světě (tato informace se někdy liší – podle některých zdrojů je až třetí, ale na vašem zážitku to nic nemění) s názvem Balcony Walk.

Je to místo, kde se vám zatočí hlava při pohledu na jeho obrovský půvab. Možná zavřete oči, znovu je otevřete, zase zavřete a znovu otevřete – a tak pořád dokola, dokud si plně neuvědomíte, že tam opravdu stojíte… a že jste ve srovnání s tou majestátní scenérií opravdu maličcí.

Trek kolem kaňonu není náročný, zvládnete ho za pět hodin – cesta tam i zpět včetně pauzy na oběd. Po cestě narazíte na opuštěnou vesnici postavenou z kamene a hlíny. Už z dálky si všimnete terasovitých polí a celé místo působí jako scéna z filmu Šílený Max. Vřele doporučuji!

Pokud plánujete zůstat ve vnitrozemí déle, hotel s bazénem je téměř nutností. My jsme si vybrali ubytování v centru starého města Nizwa – a tohle město nás naprosto okouzlilo, především večer.

Najdete zde kavárny v evropském stylu, které si ale stále uchovávají orientální atmosféru. Můžete navštívit pevnost, která vypadá jako vystřižená z Tisíce a jedné noci, nebo si pochutnat na pravém místním jídle za pár kaček. Každou středu se zde koná tradiční trh, který jsme bohužel propásli.

Nizwa je obklopená pouští a na silnicích si s úsměvem všimnete dopravních značek varujících před divokými velbloudy. Prostě pohádka.

Omán jsme si zamilovali, a určitě to nebude naše poslední návštěva. Je to bezpečná země, ať už jste milovníci měst a historie, nebo plážoví povaleči, či sdílíte nadšení pro hory a přírodu – všechno to najdete na jednom místě, a tím místem je právě Omán. 

Moje typy

  • Hotel: Antique Inn Nizwa (na tohle místo nezapomenete. Hotel je 3000 let starý ale s novou a svěží rekonstrukcí. Bazén je v cenně
  • Auto: Auto si po příjezdu z pouště či přírody vždy nechte umýt. Po příjezdu do většího města byste mohli dostat pokutu. Myčky jsou na každém kroku a ceny jsou dost přijatelné.
  • Kafe: Pokud jste milovník kávy jako já, dobrou kávu vždy najdete v kavárnách evropského typu. Jinak je to kafe 3v1
  • Šátek: Šátek je pro nás ženy dost důležitý, dokáže nám zakrýt ramena, vlasy i boky když je třeba, když si jeden vezmete s sebou nebudete litovat.
  • Boty: jedna pevná obuv se vám vyplatí
  • Cash: v Ománu se dá všude platit kartou, když dojedete do menších měst je lepší mít něco při sobě.
  • Zlato: tady ho můžete nakoupit velmi výhodně. Krámky se zlatem jsou tu běžné. 
  • Pokud chcete ušetřit hledejte letenky z okolních evropských měst a nebojte se více přestupů.
  • Kreditka se vám bude hodit. 
  • Na dálkových letech si vždy kupte i sedadlo, předejdete tím komplikaci možného zrušení letu. Občas letecké společnosti prodají více míst než v letadle vůbec je, pokud nemáte zaplacené místo, jste to právě vy komu let zruší. 
  • Pro více dotazů se mi klidně ozvěte na email, pokud budu znát odpověď ráda poradím :)

text: Nikola Bohóvá

Fotografie: Nikola Bohóvá


Cestovatelský blog a fotomagazín