Která ze světových komodit je v dnešní době číslem 1?
Když se řekne nejžádanější komodity světa, možná nám ihned na mysl vyskočí ropa či zlato. Z potravin víme, že vede kukuřice či sója. Která komodita je tedy tak velmi opomíjená, přesto by se dalo říct, že ovlivňuje naše životy stejně jako například ropa. Ano, pokud myslíte, že jde o obyčejný PÍSEK, tak máte pravdu. Říká se mu také sypké zlato.
Sypké zlato
Písek, jak ho známe, je ve všech produktech, které máme kolem sebe. Od skleněných lahví po ty největší stavby světa. Kde tedy takovou zásobu neobnovitelných zdrojů stále brát? Tuto otázku si pokládá mnoho dnešních prosperujících států světa, a proto vznikl obrovský business koketující s mafiánskými praktikami. Například velkolepé město Dubaj již svůj písek zužitkovalo, a tak nejvyšší budovu světa (Burj Khalifa) postavili z písku dovezeného z Austrálie. Situace je ale stále horší a horší. Písek se stal cennou komoditou napříč celým světem. Určitě vás napadlo, a co taková Sahara? Sahara má naštěstí velmi sypký a větrem opracovaný písek. Druh tohoto písku se do stavebnictví nehodí. Díky tomu Sahara vítězí nad lidmi.
Těžba podmořského světa
Na naší planetě moc písku nezbývá, a tak se velké korporace rozhodly, že další možností je těžit písek přímo z našich oceánů, moří, jezer a řek. Tím samozřejmě narušují podvodní ekosystém a také potravinový řetězec. Těžba má velmi špatné dopady také na náš pobřežní život. Pláže se těžbou zmenšují a ohrožují naše životy. Například stát Kalifornie je toho důkazem. Někdy se povede uzákonit i správná věc, která těžbu zakazuje ale právě v tuto chvíli nastupuje mafie, která koriguje a kupčí se sypkým zlatem na černém trhu.


Mafie z písku
Na celém světě se ročně vyrobí 48milard tun štěrkopískového agregátu, který je určen pro rozvoj velkých měst, dálnic a silnic. Jde o průmysl, který ročně vyprodukuje stovky miliard dolarů. To už stojí za hazard že? Zločinecké gangy každý rok prodají nespočet tun na černém trhu. V Malajsii byly stíháni také úředníci za přijímání úplatků, a to finančních i sexuálních. Proti účtem dostala mafie razítko, které povoluje ilegální těžbu písku. V Kambodži bylo uvězněno několik aktivistů, kteří měli v úmyslu ilegální těžbu zastavit a dalších odstrašujících případů přibývá. Černý trh byl vždy na počátku rostoucího násilí, moci a peněz.

Doporučená videa k tématu: Válka o písek - Dokument CZ dabing - YouTube
Text: Niky Boho
Fotografie: google picture